„Biblia jest źródłem wielu mądrości i porad, również żywieniowych. Główne założenia diety opartej na przekazie biblijnym można znaleźć w Księdze Rodzaju (Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu…, © Edycja Świętego Pawła). „I rzekł Bóg: »Oto dałem wam wszelkie rośliny na całej ziemi, wydające nasienie, i wszelkie drzewa owocowe, zawierające nasienie. Będą one dla was pokarmem«” (Rdz 1, 29) oraz „[…] a przecież twoim pokarmem mają być płody roli” (Rdz 3, 18). Rośliny czerpią energię do wzrostu z powietrza, ze światła słonecznego oraz składniki odżywcze z gleby (Matki Ziemi), dlatego są takie cenne. Naszym pierwotnym i naturalnym środowiskiem był, jest i będzie ogród, gdyż Adam i Ewa – pierwsi ludzie – przebywali w ogrodzie Eden. A ich pokarmem było to wszystko, co znajdowało się w ogrodzie, oprócz owoców z drzewa poznania dobra i zła. Głównym źródłem naszego pożywienia powinny być warzywa, rośliny strączkowe, owoce, zboża, czyli to wszystko, co rodzi ziemia i później jest spożywane przez człowieka w formie surowej lub przetworzonej (na przykład w postaci soków, kasz, mąki pełnoziarnistej, potraw gotowanych)
– fragment tekstu z książki „Życie i zdrowie masz tylko jedno”.
„Najzdrowsza jest taka żywność, która jest wolna od nawozów sztucznych, pestycydów i chemicznych środków ochrony roślin. Również spożywanie żywności surowej, poddanej fermentacji, czyli bogatej w enzymy, służy pielęgnowaniu naszego zdrowia. Czytając Biblię (Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu…, © Edycja Świętego Pawła), możemy zapoznać się ze zwyczajami dietetycznymi mieszkańców Bliskiego Wschodu. Spożywali oni oliwę z owoców drzewa oliwnego, która jest bogata w kwas oleinowy, skwalen, witaminę E i związki fenolowe. Innym pokarmem spożywanym przez postaci biblijne były wysokoenergetyczne daktyle, bogate w witaminy, naturalne salicylany i cukry proste. Ponadto spożywali oni ogórki, cebulę, czosnek, pory, melony (Lb 11, 5), chleb z pszenicy, jęczmienia, prosa, orkiszu, bobu i soczewicy (Ez 4, 9), rodzynki, jabłka (Pnp 2, 5), kozie mleko (Prz 27, 27), twaróg, miód, mleko (Iz 7, 22). Jezus karmił lud rybami i chlebem. Przed spożyciem pokarmu odmawiał On modlitwę dziękczynną lub uwielbienia (Łk 9, 12–17; Mk 6, 35–44; Mt 14, 15–21; Mt 15, 32–39; Mk 8, 1–10). Sam również spożywał chleb i ryby (Łk 24, 30–43). Chciałabym tylko zaznaczyć, że chleb z czasów Jezusa nie zawierał: polepszaczy, emulgatorów, syropu glukozowego, karmelu, stabilizatorów smaku, konserwantów itd., a ryby: antybiotyków i hormonów”
– fragment tekstu z książki „Życie i zdrowie masz tylko jedno”.
Ludzie obecni na kartach Biblii nie spożywali produktów przetworzonych, takich jak: margaryna, białe pieczywo, napoje gazowane, słodziki, żywność konserwowana substancjami chemicznymi, wypieki z białej mąki, słodycze, cukier, lody, przetwory mleczne – na bazie zanieczyszczonego antybiotykami, lekami i hormonami mleka, które musi być pasteryzowane, aby było zdatne do spożycia. Raczej unikali mięsa wieprzowego, małż, krewetek, krabów czy homarów. Przez stałe spożywanie białej mąki, białego cukru i mocno przetworzonej żywności narażamy nasz organizm na choroby. Żywność mocno przetwarzana obciąża naturalny system immunologiczny. Przyczynia się do stanów zapalnych i zakwaszenia organizmu. Zdaniem Josefa Jonáša i Vladimíra Jelínka – propagatorów nowoczesnych kierunków medycyny naturalnej (między innymi medycyny holistycznej) – „Ze względu na liczebność – najwięcej szkodliwych metabolitów w całej populacji – pochodzi z mięsa i mleka. Drugie miejsce, o nieco mniejszej ich zawartości, zajmują mąka pszenna i cukier. Metabolity tworzą substancje trujące dla wszelkich tkanek w naszym ciele” (Jonáš, Jelínek, 2007, s. 46)”
– fragment tekstu z książki „Życie i zdrowie masz tylko jedno”.