Do góry
Blog o psychomedduchowym stylu życia i podróżach
Logowanie | Odwiedź nas:
  Logowanie | Odwiedź nas:

  Chopok i Ośrodek narciarski Jasná

  Ośrodek narciarski Jasná to największy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski położony u podnóża szczytu Chopok w Niżnych Tatrach na Słowacji. Na południe od Liptowskiego Mikulasza. Podzielony jest na dwie części: Jasná – Chopok północ (Chopok Sever) z terenami: Luková (1670 m), Otupné (1142 m) i Záhradky (1025 m) oraz ośrodek Chopok południe (Chopok Juh) z terenami: Srdiečko (1216 m) i Kosodrevina (1489 m).
  Cały ośrodek narciarski i jego okolice wraz z Demianowską Jaskinią Wolności i Jaskinią Lodową należy do Parku Narodowego Niskie Tatry. Szczególnie polecam zwiedzenie Demianowskiej Jaskini Wolności bogatej w różne formy krasowe. Demianowska Jaskinia Wolności słynie z niesamowitego bogactwa różnorodnych, barwnych form naciekowych, wielu podziemnych jeziorek i potoku, dużej ilości schodków ze względu na sporą różnicę poziomów. 2 km korytarzy zostało przygotowanych do zwiedzania.
  Polecam gorąco skorzystanie z wielu atrakcji kompleksu relaksacyjno – rozrywkowego aquaparku Besenova: basenów z wodą geotermalną, wodą termalną (czystą), rur, zjeżdżalni i Wellness centrum.
  Przebywanie w przepięknie ośnieżonych górach sprzyja refleksji nad sobą i życiem. Poniżej znajdziesz wiele sentencji na temat związków i relacji międzyludzkich.

  Źródło

  Refleksja pierwsza: Związek należy oczyszczać z toksycznych elementów, karmić dobrem i ogrzewać pozytywnymi uczuciami.

  Refleksja druga: O relację trzeba dbać, podlewając ją każdego dnia czystą wodą dobra i nawożąc naturalnymi nawozami: miłością, szacunkiem, odpowiedzialnością, zrozumieniem, życzliwością, wiernością, uczciwością, spokojem, zaangażowaniem i radością. Aby nie zwiędła i nie uschła niczym nie podlewany kwiat.

  Refleksja trzecia: Pozwolenie sobie na otwartość wzmacnia więzi. Tłumienie prawdziwych myśli oraz uczuć i zatrzymywanie ich dla siebie zatruwa i niszczy relacje. Nie pozwala drugiej osobie poznać naszych potrzeb.

  Refleksja czwarta: Nikt nie powinien bać się stanąć po stronie prawdy. Kłamstwa, nawet te drobne, niszczą związek i relacje.

  Refleksja piąta: Dostrzegaj codziennie istnienie wspaniałych ludzi wokół siebie, a nie tylko wtedy, kiedy prosisz ich o pomoc lub przysługę. Częściej mów im: dziękuję, proszę i przepraszam.

  Warto czytać wartościowe i mądre książki. Zdaniem Syracydesa: „Gdzie brakuje wiedzy, tam nie ma mądrości”, a „roztropne serce szuka, przyjmuje i rozważa przekazywane mądrości”. Według niego: „Ci, co kochają mądrość, ukochają życie, napełnią się radością […]. Kto się jej powierzy, ten ją odziedziczy i przekaże ją swemu potomstwu”. Prawdziwe szczęście kryje się głębiej, w wartościach nieprzemijających. Mądrość jest niewyczerpanym skarbem. Jak mówi „Księga Mądrości”, mądrość jest „piękniejsza od słońca, przewyższa gwiazdozbiory. Nawet światło jej nie dorównuje, gdyż cofa się ono wraz z nastaniem nocy, a mądrości nawet zło nie pokona”. Ponadto „Księga Mądrości” podaje, że pomaga ona osiągnąć szczęście i pociesza w chwilach smutku i utrapienia. Doradza, pomaga zyskać szacunek, niesie radość i pogodę ducha. Droga mądrości jest drogą poznania tego, co jest naprawdę dobre dla człowieka. „Bo życie i zdrowie masz tylko jedno”.

  Przeczytaj opinie zadowolonych czytelników TUTAJ.

  Refleksja szósta: Dobry i zdrowy związek opiera się na wzajemnej miłości, dobroci, cierpliwości, równości, wierności, uczciwości, wzajemności i zaufaniu.

  Refleksja siódma: Związek może być niszczony przez lęki, gniew, urazę, nienawiść, chorobliwą zazdrość, brak zaangażowania, spokoju i cierpliwości oraz lenistwo. W zdrowym związku obu osobom zależy na sobie.

  Refleksja ósma: Bez owocnych rozmów trudno zbudować zaufanie, przywiązanie, zainteresowanie sobą i bliskość.

  Refleksja dziewiąta: Przyznawanie się do błędów pomaga uniknąć kolejnych błędów.

  Refleksja dziesiąta: Zachęcam Cię do czytania książek o sekretach dobrych związków i relacji. A następnie wdrażania w swoje życie tego wszystkiego, co uważasz za wartościowe i przydatne. Bo jak mówią przysłowia chińskie: „Osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy” oraz „Nauka, która trafia do uszu, lecz nie do serca, jest jak obiad jedzony w marzeniach”.

  Refleksja jedenasta: Czas jest złotem. Bo jest tak cenny. Ale za złoto czasu nie kupisz. Warto mądrze i wartościowo wykorzystywać swój czas.

  Refleksja dwunasta: Pisarz może wprowadzić Ciebie w tajniki dobrego i wartościowego życia, ale wdrażanie ich we własne życie należy do Ciebie. Książka „Życie i zdrowie masz tylko jedno” pomoże Ci w zmianie swojego życia i poszukiwaniu równowagi pomiędzy własnym wnętrzem a tym, co na zewnątrz. Uczy, jak żyć zgodnie z naturalnym, Bożym porządkiem i prawami natury. Wprowadza w sekrety zdrowego odżywiania. Zawiera praktyczne, wartościowe wskazówki, w jaki sposób zadbać o swoje ciało i ducha. Dosyć szczegółowo omawia tematykę codziennego dbania o zdrowie i uzdrawiania się z chorób natury fizycznej i psychicznej, radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami oraz kryzysami życiowymi. Prezentuje przydatne ćwiczenia oddechowe i przybliża praktykę medytacji. Przedstawia zestaw codziennych ćwiczeń na kręgosłup opartych na jodze kręgosłupa i skoncentrowanych na świadomości ciała i oddechu. Książka może stać się pożytecznym przewodnikiem w budowaniu bliskich, harmonijnych relacji i udanego związku, pielęgnowaniu miłości, odkrywaniu swojej misji życiowej oraz właściwej pracy zawodowej.

  Opinie Czytelników o książce „Życie iż zdrowie masz tylko jedno”:

  „Czytałam książkę w dużym skupieniu, zdanie po zdaniu. Zmusiła mnie ona do zadawania sobie pytań i refleksji nad swoim życiem. Dzięki niej zaczęłam żyć inaczej, lepiej. Czuję większy spokój”.

  „Nie zdawałam sobie sprawy z wielu, niekorzystnych dla mnie rzeczy, które działy się w mojej rodzinie, dopóki nie przeczytałam książki. Teraz już wiem, jak mogę żyć lepiej. Powoli zmieniam swój fałszywy obraz siebie i świata”.

  „Podejście do życia psychologiczne i jednocześnie uduchowione. Mądre rady, które przemawiają do mnie. Powoli odkrywam przekonania rządzące moim życiem. Są książki, do których po ich przeczytaniu nigdy już nie zajrzałam. Ta jest inna. Będę wracać do niej nie raz”.

  „Zdecydowałam, że muszę coś zrobić ze swoim życiem. Przeczytałam książkę. Nie żałuję. Zmusiła mnie ona do refleksji nad swoim życiem i dodała siły. Cały czas do niej wracam, do wszystkim fragmentów, które zaznaczyłam żółtym markerem”.

  „Teraz już wiem, co robić, aby kreować własne życie, a nie jak do tej pory to głównie okoliczności i inni ludzie decydowali o moim życiu. Zamknąłem się z tą książką sam na sam w pokoju i cały dzień czytałem, tak mnie ona pochłonęła. Nietuzinkowa książka”.

  „Odkrywcza i jedyna w swoim rodzaju. Niewiarygodnie wciągająca. Wiele przydatnych recept, historyjek, przykładów i cytatów. Moim zdaniem każdy powinien się z nią zapoznać, szczególnie osoby potrzebujące pomocy psychologicznej i wsparcia”.

  „Czytanie książki wzbudzało we mnie uczucia zaskoczenia, ulgi, odprężenia i wyciszenia. Już wiem, że coraz mniej jest dla mnie rzeczy niemożliwych do zrobienia”.

  „Zdecydowałam, że od dzisiaj nie będę ofiarą losu. Tylko krok po kroku zacznę kreować mądre i świadome życie. Powtarzam sobie, że nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mądrości, siły i trzeźwego myślenia”.

  „Zaskakująca i poruszająca. Można przeczytać ją wyrywkowo. Wybrałam te rozdziały i tematy, którymi jestem teraz najbardziej zainteresowana. Dużo wskazówek i złotych myśli ”.

  „Daje motywację do lepszego życia. Inspiruje i podnosi na duchu. Zawiera głębokie prawdy życiowe. Radzi i wspiera. Wreszcie powoli zaczynam zakochiwać się w swoim życiu”.

  „Nie chcę już tkwić w stanie bierności, zaczęłam wprowadzać zmiany w swoim życiu. Wreszcie przestałam się zamartwiać o swoje zdrowie tylko zaczęłam coś robić w tym kierunku”.

  „Przestałam odwlekać pracę nad sobą na później. Tak książka służy mi jako przewodnik codziennej pracy nad sobą”.

  „Wiedziałam, że moje życie nie stanie się z dnia na dzień lepsze, jeżeli będę na nie tylko bezczynnie patrzeć, wciąż zwlekać z wprowadzeniem zmian, tłumacząc się brakiem czasu. Brakowało mi wiary, że potrafię coś zmienić w sobie samej i miałam mnóstwo wymówek. Teraz to się zmienia”.

  Przeczytaj opinie zadowolonych czytelników TUTAJ.

  Refleksja trzynasta: Milczenie jest złotem, a mowa srebrem. Najwięcej uczymy się przez działanie, kiedy usta nie poruszają się, a uruchamiana jest refleksja.

  Refleksja czternasta: Branie odpowiedzialności za własne myśli i emocje, a nie projektowanie ich na drugiego człowieka, jest najlepszym darem z siebie i podarunkiem.
  Dobra miejscówka! Nic dodać, nic ująć. Apartament Pavčina Lehota w miejscowości Pavčina Lehota to super miejsce na nocleg. Niedrogo i tylko 7,5 km od ośrodka narciarskiego Jasná Chopok.

  I na koniec…

  Zachęcam Cię gorąco, tak z całego serca, abyś w trakcie lub po podróży położył się wygodnie i przeczytał książki: „Życie i zdrowie masz tylko jedno”, „Studium sztuki lepszego życia” oraz/lub „You have one life and one health”

  Wszystkie informacje o książkach i ich zamówieniu znajdziesz TUTAJ

  Książka „Życie i zdrowie masz tylko jedno” może być wspaniałym prezentem dla bliskiej Twojemu sercu osoby. I nie tylko.

  Życie człowieka jest wymagającą wędrówką. Wygrywanie życia wymaga: dużej siły woli, ciągłej pracy nad sobą i relacjami, rozwoju duchowego, codziennej walki i troski o dobro, życia w prawdzie, uczenia się doświadczania miłości, bogactwa ideałów i aspiracji oraz ciągłego budowania relacji z Bogiem. Nie ma dróg prostych i na skróty. Dobro, udane relacje i zdrowie trzeba sobie wypracowywać codzienną, niełatwą pracą, która nigdy się nie kończy.

  To jest wymagająca sztuka życia: budować  więzi, przeżywać miliony wrażeń i chwil, zarówno tych dobrych, jak i złych, z bliskimi sercu ludźmi oraz wciąż wierzyć i ufać Bogu, że będzie lepiej. Być dla siebie lustrami, pomagać sobie wzajemnie zmieniać się na lepsze, starać się nawzajem zrozumieć siebie i wspólnie dążyć ku dobru, przepracowując i porzucając to wszystko, co szkodliwe, osłabiające, raniące i sporne. Przemierzać góry i doliny, czyli doświadczać codziennej panoramy życia. Przebaczać sobie nawzajem i iść dalej wspólnie przez życie. Najlepszą drogą. I to każdego dnia. Wszystko, co złe zostawiać za sobą. Do „szkatułki życia” wrzucać tylko dobre wspomnienia. Bo najważniejsze jest to wszystko, co dzieje się tu i teraz oraz istotne są te chwile, na które czekamy. Jak cenne jest życie z dużą wiarą i nadzieją. Życie na tej Ziemi jest krótkie i szybko przemija. Warto gromadzić miłe wspomnienia w „szkatułce życia”, wnosić dużo tego, co ważne, wartościowe i dobre do życia innych, wyjaśniać różne nieporozumienia, wybaczać sobie nawzajem i zapominać o tym, co nie było dobre. I żyć. Tak zwyczajnie.

  Życzę Ci wszystkiego dobrego i wspaniałych podróży w głąb siebie i po świecie.

  A oto kilka moich ulubionych piosenek dedykowanych Tobie, drogi Czytelniku bloga:

  https://www.youtube.com/watch?v=rSktfVJc_IM
  https://www.youtube.com/watch?v=Gktun26eWLU
  https://www.youtube.com/watch?v=D4y_acTR0MY&list=RD4_YLA8rESJc&index=27
  https://www.youtube.com/watch?v=67tT2PbiWcI&index=27&list=RD4_YLA8rESJc
  https://www.youtube.com/watch?v=S87jWwzvwd8&list=RD4_YLA8rESJc&index=23
  https://www.youtube.com/watch?v=uWYTTQFyt74&list=RD4_YLA8rESJc&index=26
  https://www.youtube.com/watch?v=H6Mg1oPhPug&list=RD4_YLA8rESJc&index=24
  https://www.youtube.com/watch?v=SeI42SvFy7Y&list=RD4_YLA8rESJc&index=27

  Udostępnij