Do góry
Blog o psychomedduchowym stylu życia i podróżach
Logowanie | Odwiedź nas:
  Logowanie | Odwiedź nas:

  Jak zdrowo myśleć i nie analizować bez końca.

  Schematy poglądów i przekonania wpływają na nasz sposób myślenia i działania. Możesz je zmienić w każdej chwili i zacząć myśleć w inny sposób. Myśli, które często nam towarzyszą, stają się naszymi przekonaniami. Kiedy powtarzamy sobie po kilka lub kilkanaście razy dziennie pewne zdania, zaczynamy w nie wierzyć. I stają się one dla nas prawdą.

  „Każdy z nas jest niepowtarzalny i ma swoje indywidualne schematy przekonań i poglądów. Wpływają one na to, w jaki sposób myślimy i działamy. Determinują naszą percepcję wydarzeń. Ponadto przekonania i poglądy zmieniają fizjologię naszego ciała i mają wpływ na nasze zdrowie. Na przykład stan depresyjny całego organizmu jest powiązany z depresją poszczególnych jego układów, np.: układu immunologicznego, hormonalnego i nerwowego oraz z depresyjnym myśleniem. Alergia może być podświadomą potrzebą odcięcia się od świata, który odbieramy jako zagrożenie. Duży wpływ na nasze zdrowie mają przekonania i poglądy dotyczące poczucia wartości i zasługiwania na miłość. Z otoczenia odbieramy głównie te bodźce, które są zgodne z przekonaniami na własny temat. Nasz układ nerwowy przeważnie wzmacnia odbiór tych bodźców, które są związane z okresem dzieciństwa i dorastania, oczywiście wtedy, jeśli to uwarunkowanie jest wciąż w nas silne. Schematy poglądów i przekonań, to są te wszystkie rzeczy przekazane nam między innymi przez rodziców, najbliższe osoby, media, znajomych, a które przyjęliśmy jako swoje. Mogły również nam one zostać dane w genach odziedziczonych po rodzicach. Oni mogli przekazać nam wiele uprzedzeń w stosunku do osób, grup etnicznych czy religii, mnóstwo swoich poglądów na życie i świat oraz przekonania dotyczące między innymi tego, do kogo jesteśmy podobni i po kim odziedziczyliśmy pewne cechy charakteru i zachowania. Wiele schematów przekonań wywodzi się ze świadomości grupowej i mogą one, na przykład, dotyczyć przekonań, że pewne choroby są nieuleczalne. Zaprogramowane w nas schematy poglądów i przekonań powodują, że ludzie zachowują się wobec nas w sposób, w jaki nasza podświadomość od nich oczekuje. Podam przykład. Dość często nie jesteśmy w stanie przyjąć od innych ich dobroci i miłości, bo mamy zakodowany schemat: nie zasługuję na miłość, dobroć i uwagę innych”

  Fragment tekstu z książki „Życie i zdrowie masz tylko jedno”.

  Nie wierzę w siebie.

  Wierzę w siebie.

  „Najczęściej spotykane działające na naszą niekorzyść schematy poglądów i przekonań i sprzyjające nam.

  Mam mało czasu. Potrafię mądrze zarządzać czasem.
  Muszę się zamartwiać, bo życie nie jest bezpieczne. Wiem, że martwienie się nie zmieni nic w moim życiu. Potrafię żyć, napełniając swoją duszę nadzieją, mądrością, dobrem, spokojem, ufnością i wiarą.
  Jestem uwiązana przy dzieciach. Znam uczucie bycia wolną, przebywając z dziećmi.
  Nie wierzę w siebie. Wierzę w siebie.
  Czuję się bezwartościowy. Wiem, jak czuć się wartościową osobą.
  Nigdy nie schudnę. Wiem, jak żyć, przestrzegając zasad zdrowego odżywiania się.
  Nie potrafię się uczyć. Nic mi nie wchodzi do głowy. Lubię się uczyć, z łatwością przyswajam wiedzę.
  Stres mnie „zjada”. Uwalniam stres, relaksuję się i jestem odprężony.
  Moje życie jest beznadziejne. Każdego dnia moje życie jest coraz lepsze.
  Mam słabą pamięć. Zapamiętuję to wszystko, co chcę zapamiętać.
  Nie mam nadziei na lepsze życie. Wiem, jak to jest mieć nadzieję i żyć z nadzieją”

  Fragment tekstu z książki „Życie i zdrowie masz tylko jedno”

  Więcej na temat zdrowego myślenia i uwalniania się od nadmiaru niepotrzebnych myśli przeczytasz w książce „Życie i zdrowie masz tylko jedno”.

  Udostępnij